Yoga ve Pilates

 

 

Pazartesi

19.00-20.00

 

Salı

--------------

 

Çarşamba

12.30-13.30

 

Perşembe

18.00-19.00

 19.15-20.15

Cuma

--------------

 

Cumartesi

11.00-12.00

 

Pazar

11.30-12.00

(Eşli Yoga Randevu ile)

13.00-14.00

 

YOGA nedir?


Yoga kelimesi Sanskrit dilinde kontrol etmek, birleştirmek, bir araya gelmek gibi pek çok anlama sahiptir. Yoga kişinin nefesini, bedenini ve davranışlarını denetim altına almasıdır. Bir başka deyişle, bir disiplindir ve kişinin tüm yaşam alanlarını kapsar.

Hamile yogası ise hamilelik süresince doğum anına kadar güvenle yapılan yoga duruşlarını kapsar.Yoga kişinin nefesine odaklanmasını sağlayarak; zihinsel, fiziksel ve ruhsal birlikteliğini sağlamayı hedefler. Hamile yogasında tüm bunlara ek olarak annenin karnında her an büyüyüp, gelişen bebeği ile bütünleşmesi amaçlanır.

Hamilelik 41 haftayı bulan, bir kadın için en güzel ve özel bir dönemdir. Bununla birlikte gebeliğin getirdiği bir takım zorluklar da vardır. Hızla gelişen hormonal ve fiziksel değişimler, duygusal iniş çıkışlar, hamilelik süreciyle, bebeğin sağlığıyla ve doğumla ilgili endişeler nedeniyle hem zihinsel hem de fiziksel bakımdan kadınlar için stresli ve zorlayıcı bir dönemdir. Tüm bunlara rağmen, hamilelik bir hastalık değil, kutsal ve kutlanması gereken doğal bir süreçtir.

Hamile yogasını 12 .gebelik haftasını tamamlamış ve doktorundan izin almış her hamile yapabilir. Prenatal yoga, daha önceden yoga yapmış olmayı gerektirmez.

Hamilelik öncesi aktif spor yapan hamileler yine doktor onayı olmak koşulu ile ilk haftalardan itibaren hamile yogası yapabilir.

Hamilelik, hormon değişiklikleri ve bebeğin doğumuyla ilgili endişeler nedeniyle hem zihinsel hem de fiziksel bakımdan stresli bir süreçtir. Yüksek stres: yüksek tansiyona, düşüklere, erken doğuma neden olabilir. Prenatal yoga fiziksel duruşlar, nefes teknikleri, rahatlama ve meditasyon yoluyla emin ve etkili bir stres azaltma yoludur.

Gebelikle birlikte bebeğin anne rahminde büyümeye başlamasıyla rahim de büyür ve ağırlığı artar. Buna bağlı olarak annenin vücut ağırlık merkezi değişir. Bu durum omurganın doğal yapısını bozarak bel, sırt ve boyun omurlarında ve bacaklarda ağrılara neden olur.

Hormonal değişiklikler göğüslerde ve birçok eklemde daha önce hissedilmeyen bazı rahatsızlıklar yaratır (örn.; Karpal Tünel Send. gibi)

Yoga, bir yandan duruşları ve nefes yoluyla kişinin enerji düzeyini yükseltirken diğer taraftan da fiziksel ve duygusal stresi azaltır. Kasları kuvvetlendirir, esnetir ve dengeler, postürü(duruşu) geliştirir ve eklemlere baskı yapmadan, koruyarak esneklik kazandırır. Böylece oluşabilecek bel ve sırt ağrılarını en aza indirger.

Bacakları kuvvetlendirerek annenin bebeği taşımasına yardımcı olur, anneye kondisyon sağlar. Aynı zamanda leğen kemiğinin yapısını güçlendirir ve esnetir. Böylece anneyi daha rahat bir doğum için hazırlar.

Vücutta meydana gelen ödemler (el ve ayaklardaki şişmeler) ve özellikle son aylarda çok sıkça hissedilen kramplar azalır.

Hamile yogası gebelik süresince annenin nefes kontrolünü geliştirip, farkındalığını artırır.

Doğum esnasında doğum kasılmaları süresince dinlenebilme ve nefes tekniğini öğretir. Nefes tekniklerini öğrenmek yalnızca doğumda değil, tüm yaşam boyunca faydalıdır. Gevşeme ve nefes teknikleri, hamilelikte olabilecek uyku sorunlarının da giderilmesinde yardımcı olacaktır.

Gebelikte görülen kabızlık, sabah bulantıları ve karın ağrılarını azaltır. Annenin ve bebeğin dolaşımının gelişmesini sağlar.

Omurganın dik durmasını sağlayarak bebeğin anne karnında daha geniş bir alanda olmasına olanak tanır.

Yoga daha formda, sağlıklı, sakin ve odaklanmış olarak vücut ve zihni doğuma hazırlar.

Ayrıca Yoga; bebeğin doğum kilosunu artırabilir. Stres düzeyi önemli ölçüde azaltır. Erken doğum riskini azaltabilir. Yüksektansiyon kontrol altına alınabilir.

Gebelik şekeri(diabet) önemli oranda kontrol altına alınabilir. Gebe kadının Relaksin hormonuna bağlı her gün değişen vücutlarına uyum sağlamalarına yardımcı olur. Gevşeme ve esneme ile kan dolaşımı artar. Gebenin kan dolaşımının iyileşmesiyle beraber bebeğin dolaşımı da iyileşir ve bebek beslenir.

S.Narendran‘ın araştırmasına göre gebelikte yoga güvenli bir egzersiz türüdür.

Tüm bu değişim sürecini sıkıntılar veya mutsuzluklarla geçirmek yerine, hamileliğin her anının keyfini çıkarmak için yoga etkili ve güvenli bir yoldur.

Yoga anne olmak için çıktığınız yolculukta kafanızda yanıt bulmaya çalıştığınız sorular arasında, huzurlu bir alan yaratmanızı sağlar.

Doğumda Yoganın Faydaları

Doğum şekli ne olursa olsun doğum anında gerginliği azaltır. Normal doğumun daha kolay ve hızlı olmasına yardımcı olur. Doğum anında doğru alınan nefesler kişiyi hem psikolojik olarak rahatlatır hem de annenin oksijeni daha doğru şekilde kullanmasını sağlayarak kasılmalar anında bebeğine daha fazla oksijen gitmesini sağlar ve doğumu kolaylaştırır. Ayrıca nefes egzersizleri normal doğumda kadının en büyük yardımcısı olur. Annenin doğuma aktif katılımını sağlayarak, kendine olan güvenini artırır ve anneye doyum sağlar.

Gebelik sezeryan ile sonlandığında da annenin ameliyat sonrası toparlanma süreci daha hızlı ve kolay olmasını sağlar.

Doğum Sonrası Yoga
Doğum sonrası vücudun fiziksel ve ruhsal olarak hızla toparlanmasına çok yardımcıdır. Bu dönemde uygulanan asanalar ile duruş bozuklukları düzeltilip, karın kasları hızla toparlanabilir.  Nefes çalışmaları ile daha huzurlu, daha dayanıklı ve sabırlı olunması sağlanabilir

PİLATES nedir?

Pilates beden eğitimi yöntemi, yüz yıldan uzun bir süre önce Joseph H. Pilates tarafından geliştirilen ve esneme ile güçlenme egzersizlerinden oluşan eşsiz bir sistemdir. Bu sistem kaslarınızı güçlendirir, duruşunuzu düzeltir, esneklik ve denge sağlar, bedeni ve zihni birleştirir ve çok daha düzgün bir form kazandırır. Pilates sağlıklı bir beden, sağlıklı bir zihin ve sağlıklı bir yaşam yaratmak için tasarlanmış bir sistemdir. Pilates sistemini diğer spor ve egzersizlerden ayıran en önemli özelliği bedeni bir bütün olarak ele almasıdır. Bugün pek çoğumuzun zayıf ve güçsüz bir fiziksel yapıya sahip olmamızın sebebi, bedenin belli bölgelerine odaklanarak diğer bölgeleri göz ardı eden karmaşık ve verimsiz egzersizlerin yarattığı dengesizliktir. Eğer egzersiz yapmaktaki amacımız bedenlerimizi dengelemek dolaşım sistemimizi geliştirmek, gerginliği azaltmak, dayanıklılığı artırmak, daha iyi görünmek ve kendimizi çok iyi hissetmekse, o zaman pilates size tüm bunları sunan mükemmel bir sistem olacaktır.

Hamile Pilatesi

Pilates bedenin merkezini güçlendirmeye yönelik bir metot olduğundan, vücudun uç kısımlarındaki kanın merkeze-karın bölgesine yönlenmesini sağlar. Bunun sonucunda karın bölgesinde büyümekte olan bebeğin gereksinimleri fazlasıyla karşılanmış olur. Eğer pilatesin tek yararı bu bile olsa hamilelikte pilates ideal bir egzersizdir. Elbette tek yararı bununla sınırlı değil.

Gebelik, yukarıda da bahsedildiği gibi hormonal, fiziksel ve psikolojik açıdan birçok değişikliğin yaşandığı bir süreçtir. Gebelikte salınan bazı hormonlar ve sürekli büyüyen bebeğin ağırlığı, kas ve iskelet sisteminde bir takım değişiklikler yaratır. Bağ doku relaksin hormonunun etkisiyle gevşer, eklemler kolay zarar görebilir, özellikle el ve ayak bileklerinde oluşan ödeme bağlı karpal tünel ve tarsal tünel sendromu meydana gelebilir. Bebeğin artan ağırlığı ve yer çekiminin de etkisiyle pelvik tabanda gevşeme ve sarkma meydana gelebilir. Pelvik tabanda meydana gelen bu sarkma gebelikte ve/veya ileri yaşlarda kadınların yaşadığı idrar kaçırma gibi yaşam kalitesini düşüren daha birçok sıkıntıya yol açabilir. Özetle pelvik taban kaslarının güçlenmesi, doğum öncesi, hamilelik süreci, doğum anında ve doğum sonrasında bir kadın için büyük önem taşır. Pilates bu kasları güçlendirmek için doğru ve etkili bir sistemdir.

12.gebelik haftasını tamamlamış bir gebe pilates yapabilir. Ancak daha önce pilatesi hiç yapmamış bir gebe doktoruna danışarak ve mutlaka bir profesyonel eşliğinde birebir çalışmalıdır. Çünkü pilates metodu karın bölgesini yoğun çalıştıran bir sistemdir. Ayrıca anne adayının, egzersiz yaparken bedeninin verdiği mesajlara kulak vermesi ve bedenini dinlemesi önemlidir.


Öğrenci Mektuplarımız;
İpek Derman, Kübra Atalay,
Nagehan Sarraçoğlu,
Elif Fidan,
Nurgul Urun Mektupları okumak için tıklayınız.

  

02.07.2016